ترموکوپل Pt 100

خرید ترموکوپل Pt 100

ترموکوپل PT100 پر استفاده ترین مدل خانواده ترموکوپل ها محسوب میشود. استفاده از حروف PT در نام این تروکوپل به دلیل بهره بردن از پلاتینیوم است همچنین عدد 100 نشان دهنده این موضوع است که در صفر درجه سانتی گراد این سنسور 100 اهم مقاومت دارد همچنین بقیه عضو این خانواده هم نیز به همین صورت نام گذاری شده اند.

در صنعت این نوع ترموکوپل ها به صورت معمول برای سنجش حرارت تولید وسایل مختلف به کار گرفته میشود و در بیشتر موارد داخل اتصالات سری و غلاف قرار دارند. اتصال الکتریکی این سری از ترموکوپل درون اتصالات سری سنسور انجام میشود. در صنعت معمولا سنسورهای پی تی صد را به سه گروه کلی تقسیم خواهند شد. اسامی این گروه ها همان جنسی است که از آن ساخته شده است که شامل

 • فیلمانی
 • شیشه ای
 • سرامیکی

بسته به نوع شرایط محیط و دمایی که آن محیط ها دارا هستند و در نهایت شوک پذیری محصولات، ممکن است هرکدام از این پی تی صدها کاربرد بیشتری داشته باشد. این نوع ترموکوپل ها معمولا در دمای 400 تا 600 و حتی 800 درجه مورد استفاده قرار میگیرند، به دلیل این که دارای دقت دمایی بسیار بالایی هستند به شکلی که قابلیت تشخیص  تغییر های نیم درجه و حتی یک دهم درجه را دارا هستند.

این نوع ترموکوپل، به دسته ای ترموکوپل های اندازه گیری دما گفته میشود که از مکانیزم افزایش یا کاهش مقاومت رسانا در اثر بالا رفتن دما کمک میگیرند و با دقت بالا دما را مشخص میکنند.

شماره ها ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی :

تهران، میدان امام خمینی، لاله زار جنوبی، پاساژ ادیسون، طبقه اول، پلاک 46

کاربرد ترموکوپل PT100

انتخاب این نوع ترموکوپل بیشتر به نوع کاربرد آن مربوط است. در صنایع تولیدی، این نوع ترموکوپل پرکاربردترین و معمولی ترین ترموکوپل مقاومتی است.

از مزایای این نوع ترموکوپل میتوان به پایداری مناسب، دقت بالا، مقاومت در برابر آلودگی، خطی بودن، تکرارپذیری بسیار مناسب و اندازه گیری  دما در یک سطح اشاره کرد.

چه تفاوت ها و شباهت هایی بین انواع  ترموکوپل و سنسور Pt100  وجود دارند

 • یکی از تفاوت ها، تفاوت در اندازه گیری های انجام شده توسط این نوع است. یعنی که ترموکوپل ها برای اندازه گیری دما از منفی 200 تا دمایی فراتر از 1600 درجه مورد استفاده قرار میگیرند، اما با استفاده از سنسورهای PT100 تنها میتوان گستره دمایی از 200 درجه تا 600 درجه را اندازه گیری کرد.
 • مورد دیگری که به عنوان تفاوت این دو مورد میشود اشاره کرد، میزان خروجی آن ها است. خروجی که برای ترموکوپل ها میشود در نظر گرفت به صورت ولتاژی است که مقدار آن را به وسیله میکرو ولت و میلی ولت میسنجند. ولی در حالی که خروجی سنسورهای PT100 مقاومتی  است و دارای عملکرد بهتری نسبت به انواع نویز و ترموکوپل محسوب میشود.
 • دقت اندازه گیری یکی از ویژگی هایی است که در هر دو تاثیر زیادی بر قیمت آن ها خواهد گذاشت. بدین معنی که هرچه ترموکوپل و یا این نوع سنسوری را که انتخاب میکنیم دارای دقت بالاتری در اندازه گیری دما باشند، میزان خطایی که ممکن است توسط آن ها رخ بدهد کم تر خواهد شد.  و همچنین میزان خطایی که موقع اندازه گیری دما توسط ترموکوپل وجود دارد مقدار متفاوت تری نسبت به اندازه گیری دما توسط سنسورهای PT100 است.
 • ترموکوپل ها را میتوان در نوع های مختلف تهیه کرد که اسم هر کدام از آن ها با حروف انگیلیسی مشخص میشود.
 • ترموکوپل ها را میتوان نوپذیرتر از سنسورهای PT100 در نظر گرفت.
 • هردو مورد برای اندازه گیری دما مورد استفاده قرار میگیرند.
 • هر دو آن ها از پلاتین ساخته شده اند.
 • هر کدام از مدل های ترموکوپل ها میتوان برای گستره وسیعی و یا محدودی از دماها بسته به کاری که میخواهیم از آن ها استفاده کنید، مورد استفاده قرار میگیرند.
 • از جمله تفاوت های دیگری که میشود بیان کرد این است که ترموکوپل ها دو سیمه به شمار میروند در حالی که سنسورهای PT100 را میتوان در انواع مدل دو، سه و چهار سیمه تهیه کرد.
 • در این نوع سنسورها شاهد پدیده ای به نام خود گرمایی هستید. این پدیده بیشتر در سنسورهای مقاومتی در نتیجه اتصال به کارت ها و کنترل ها رخ میدهد. در این حالت گرمایی که در برابر عبور جریان ایجاد میشود بر دمای اندازه گیری شده توسط سنسور تاثیر گذاشته و باعث ایجاد خطا در آن میشود. این پدیده در ترموکوپل اتفاق نمیوفتتد و فقط در سنسورهای PT100 وجود دارد.
 • شباهتی که میان این دو وسیله وجود دارد این است که هر دو را میتوان بر روی ترموستات های دیجیتالی یا نوعی کارت های دمایی مخصوص نصب کرد.

در صنایع زمانی که می خواهیم دمای ناشی از انجام واکنش ها و به طور دمای سیالات یا سطوح داغ را اندازه گیری نماییم، برای این کار نیازمند وسایل و ابزارهایی هستیم که به ما در این کار کمک نمایند. برای انجام این کار ابزارهای بسیاری وجود دارند که از این میان می توان به انواع سنسورهای pt100 اشاره کرد.
این نوع سنسور را یکی از پرکاربرد ترین ها در صنعت می دانند که بسیاری آن را سنسورهای مقاومتی نیز نامیده اند، چراکه می توان آن را در مدل های بسیاری از جمله مدل های سرامیکی و قلمی تهیه کرد و درواقع این دو مدل از پرکاربردترین نوع این سنسورها می باشند. که در انواع سایز و اندازه برای مصرف کنندگان در دسترس اند.

پایان

در این مقاله سعی کردیم ترموکوپل نوع PT100 را به شما معرفی و کاربرد آن را بیان کنیم.  برای شما دوستان عزیز یک پیشنهاد داریم که اگر قصد خرید ترموکوپل و انواع را دارید حتما به وب سایت گروه تکنوالمنت صنعت مراجعه کنید. امیدوارم مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. سپاس گزاریم که ما را تا آخر مطلب همراهی کردید.

قیمت ترموکوپل Pt 100

برای دریافت قیمت ترموکوپل Pt 100 با ما در گروه تکنو المنت صنعت از طریق راه های ارتباطی قرار داده شده در ارتباط باشید.

شماره ها ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی :

تهران، میدان امام خمینی، لاله زار جنوبی، پاساژ ادیسون، طبقه اول، پلاک 46

برای تماس اینجا کلیک کنید